KARADENİZ GAZINDA TARİHİ GÜN!

KARADENİZ GAZINDA TARİHİ GÜN!

Gözler 20.23'te... Müjdeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak

Karadeniz'de bulunan 710 milyar metreküplük gazın karaya ulaşması tamamlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün 20.23'te Filyos'ta Karadeniz doğalgazının devreye alınması törenine katılacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, herkesi mutlu edecek bir müjdenin geleceğini söylemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın törende müjdeyi açıklaması bekleniyor.

170 km deniz açıklığından karaya ulaştırılan Karadeniz gazında test için yanma işlemleri gerçekleşti. 710 milyar metreküplük rezerv mayıs ayında evlere ulaşacak. İlk etapta günlük 10 milyon metreküplük akış sağlanacak, zaman içerisinde bu miktar 40 milyon metreküpe çıkarılacak.

MAYISIN İLK HAFTASI EVLERDE

Karadeniz Gazı BOTAŞ işleme tesisine gidecek. Gazın işlenmesinin ardından mayısın ilk haftasında evlere verilmeye başlanması bekleniyor.

Sakarya Gaz Sahası’nda Fatih sondaj gemisinin Tuna-1 kuyusunda gerçekleştirdiği sondajla Ağustos 2020’de 320 milyar metreküplük Doğalgaz keşfi yapıldı. Ekim 2020’de Tuna-1 kuyusundaki sondaj tamamlandığında, kuyudaki rezerv miktarı 85 milyar metreküplük revizyonla 405 milyar metreküp olarak güncellendi.

Haziran 2021’de Amasra-1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni bir rezerv keşfi gerçekleştirildi. Çaycuma-1 kuyusunda da 58 milyar metreküplük yeni bir rezerv keşfiyle birlikte toplam rezerv Aralık 2022’de 710 milyar metreküpe çıktı.