AKŞENER VE HDP’DEN “AL GÜLÜM VER GÜLÜM YAPALIM, SEÇMENE OYUN YAPALIM”

AKŞENER VE HDP’DEN “AL GÜLÜM VER GÜLÜM YAPALIM, SEÇMENE OYUN YAPALIM”

Siyasetin gündemini belirleyen Kanal Siyasal’dan yine olay olacak bir analiz… Kanal Siyasal ekibi geçtiğimiz günlerde Akşener’in masaya döndüğünü, pazarlıkların tamamlandığını 24 saat önce yazmış ve hemen peşinden yaşananlar aldığımız kulis bilgileri

Şaka değil gerçek, roman değil yaşananlar…

HDP ve İyi Parti çoktan anlaştı mı?

Şimdi soracaksınız “Ülkücü tabanlı parti nasıl olur da HDP ile anlaşır” bu soruyu biz de ekip olarak kendimize sorduk, ancak ekipçe yaptığımız analizimizden sonra bir takım somut gerçeklerle karşılaştık.

Günlerdir İyi Parti ve HDP arasındaki gerilim konuşuluyor…

Gel gelelim bu gerilim pek gerçeği yansıtmıyor.

Perde arkasında işler pek “gerilimli” değil.

Görüşlerini ister sevin ister sevmeyin ama Che Guevara “Halk için söylenenlere değil, yapılanlara bakmak gerekir” diye bir sözü vardır, gelin biz de söylenenlere değil, yapılanlara bakalım…

İlk olarak, İBB ve personel alımları…

Ekrem İmamoğlu her ne kadar liyakatten bahsetse de günün sonunda İBB’nin içerisine birçok HDP’li kişinin geldiği söyleniyor.

Peki gelelim asıl soruya: “İyi Parti bunun önüne geçebilir miydi?” Geçebilirdi… İmamoğlu’yla çok yakın olduğu bilinen İYİ Parti Grup Başkanvekili HDP’lileri işe almama konusunda İmamoğlu’nu ikna edebilirdi. Sonuçta aynı ittifakın ortaklarılar.

Ancak bu personel alımlarının önüne geçmediği biliniyor. Kısacası İyi Parti’nin, İBB’nin içine HDP’lilerin alınmasına göz yumduğunu görülüyor.

İkinci dikkatimizi çeken olay ise şu;

Akşener, her defasında HDP ile ilgili “Bakanlık vermeyiz, istediklerini yapmayız” gibi altı boş cümleler kuruyor.

Gerçeklere baktığımızda HDP tarafından yapılan açıklamalarda zaten verilen destek karşısında “seçimden önce” bir şey istenmiyor. Ayrıca “Vekil ticaretine” de ihtiyacı zaten yok…

Yani Akşener’in “Bakanlık vermeyiz” sözleri boşa düşüyor, HDP zaten seçim öncesi bir şey istemiyor.

Seçimden sonra ise eğer Millet İttifakı kazanırsa belli ki hükümetin içerisi de İBB gibi olacak, İyi Parti, İBB’de olduğu gibi göz yumacak gözüküyor.

Anlaşılıyor ki İyi Parti-HDP gerilimi “balon” olmaktan “medya manipülasyonu” olmaktan öteye geçemiyor.

“Bugünlerde gerçek; gerçek olan değil, başkalarının inanmaya ikna ettiğidir” der  Montaigne, belli ki İyi Parti ve HDP de gerçeğin değil, inandırmaya ikna etmenin peşinde koşuyor!